İl Özel İdaresi Asfalt ve Zemin Laboratuvarı Kurdu.
İl Genel Meclis başkanı M. Mehmet Tüzün, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ramazan Altundağ ve Yol ve ulaşım hizmetleri müdürü Mustafa Yalvaç tarafından laboratuvarın son incelemeleri yapılarak hizmete açıldı.
Meclis Başkanı M. Mehmet Tüzün konu ile ilgili yaptığı açıklamada;
İl Özel idaremiz tarafından kurulan bu Laboratuvar ekipman açısından son teknolojik cihazlarla donatılmıştır. Agrega, zemin, bitüm ve asfalt deneyleri yapılarak, kullanılan malzemelerin şartnamelere uygun olarak kullanılması ve yapılan imalatların kontrol altında tutulması sağlanmış olacak. Laboratuvar deneyleri kimya mühendisi, inşaat mühendisi ve yardımcı ekip gözetiminde yapılacak olup, kurum için son derece faydalı olacaktır. Bu son teknolojik Laboratuvarı şehrimize kazandıran başta genel sekreterimiz Ramazan Altundağ olmak üzere tüm kurum çalışanlarını tebrik ediyor, ülkemize, milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. dedi.
İl Özel İdare Genel Sekreteri Ramazan Altundağ ise; Kurumumuz tarafından kurulan bu laboratuvar cihaz kalitesi ve çeşitlilik açısından Aksaray’da bir ilk olacaktır. Bundan sonra öncelikle il özel idaresi bünyesinde yapılacak olan yolların kontrol deneyleri çok daha hızlı ve seri bir şekilde yapılacak ve oluşacak zaman kaybının önüne geçilecektir. Kurduğumuz bu sistemde toplamda 32 cihaz vardır. Bu cihazlardan bazıları elek takımı, plastik likit test cihazı, cbr test cihazı, metilen mavisi deney seti, yüzey düzgünlüğü ölçüm cihazı, otomatik direkt kesme test cihazı gibi örnekleyebiliriz. Bu cihazlar ile yapacağımız deneylerden bazıları ise penetrasyon, yumuşama noktası, elek analizi, aşınma deneyi, organik madde, likit limit, plastik limit, cbr deneyi ve bütüm yüzdesi bulma gibi çeşitlerin bazılarını sayabiliriz. Bu anlamda çok kapsamlı olarak faaliyete geçirdiğimiz bu laboratuvar kurumumuzun taleplerini karşılayacak kapasitededir. dedi.