İstiklal Marşının Kabulünün 97. Yılı
Aksaray İl Özel İdare Genel Sekreteri Ramazan Altundağ mesajında, İstiklal Marşı’nın önemine dikkat çekerek, Türk ulusunun bağımsızlığa, hakka ve dinine olan inancını hatırlatan bir marş olduğuna dikkat çekti.
Altundağ "Ulusal marşlar, ülkelerin egemenliğini ve bu egemenliğe olan inancı temsil eden, ülkenin tüm vatandaşları tarafından kabul görmüş, bir bakıma milletlerin varoluş mücadelesini içinde barındıran ve bu var olma mücadelesinde geleceğe umut olan söz ve müzikten çok daha fazlasıdır. İstiklal marşı’mız; Kurtuluş mücadelemizin çetin bir şekilde devam ettiği zorlu yıllarda milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınarak, o yıllarda genci yaşlısı, kadını erkeği tüm milletçe Kurtuluş Savaşı’nın kazanacağımıza olan inancımızın pekişmesine vesile olmuştur. İstiklal Marşı, Türkiye'nin her bir köşesinde bu milletin, bu toprakların ilelebet varlığını sürdürmesi için silahıyla, bileğiyle, dualarıyla, ekmeği, aşıyla katkı veren insanımızın en saf, en temiz duygularını yansıtır. On kıta ve kırk bir dizeden oluşan ve her kelimesinde yüz yıllardır bu topraklarda varlığını devam ettiren Türk milleti olarak bizlere, bu toprakların vatan olarak kolay kazanılmadığını ve son dizesi olan “hakkıdır, hakk’a tapan, milletimin istiklâl!” cümlesinden de anlaşılabileceği gibi Türk ulusu’nun; bağımsızlığa, hakk’a ve dinine olan inancını hatırlatmaktadır. Türk milleti için dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de İstiklal Marşı’mızda da ifade edildiği gibi vatanımızın bütünlüğü, milletimizin birliğine kast edecek her türlü düşmana karşı gövdesini siper etmekten çekinmeyecektir." ifadelerine yer verdi.
Ramazan Altundağ son olarak , Bu duygularla İstiklal Marşımızın TBMM’de kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u 97. anma gününde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u, aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizi ayrıca 15 Temmuz, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatında şehit olan güvenlik güçlerimiz ile gazilerimizi de rahmet ve minnetle anıyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.