Kızılkaya Köyüne Doğal Arıtma Sistemi
 
Aksaray İl Özel İdaresi Kızılkaya köyüne doğal artıma sistemi kurdu. Sistem ile ilgili Özel İdare Genel Sekreteri Ramazan Altundağ yaptığı açıklamada; Bu sistem doğayı taklit ederek geliştirilmiş basit düzenekler oldukları için bitkisel arıtma sistemi yada ekili sulak alanlar olarak da tanımlanıyor. Köylerde atık suların arıtılmadan çaylara, derelere verilmesi ya da fosseptikte toplanması nedeniyle ortaya çıkan bulaşıcı hastalık ve kötü kokunun nispeten giderilmesi gibi problemler tamamen ortadan kalkacaktır.
        Sistemin basit ve ucuz inşasının yanı sıra hiç enerji kaynağına ihtiyaç duymadan, çevreyle uyumlu olması kullanımı için oldukça ideal kılıyor. Doğal arıtma sistemleri, klasik arıtma sistemlerine göre yatırım maliyetinde %65-70 civarında tasarruf sağlamaktadır.
        Genel Sekreter Ramazan Altundağ son olarak Kızılkaya köyüne yaptığımız Doğal Artıma sistemi 1.000 m2 alana sahip ve tesisin atık suları sulama suyu kalitesine kadar arıtma özelliği olduğunu belirtti. Doğal arıtmada kullanılan sucul bitkiler, tarım ilaçları ya da maden işletmelerinden gelen zehirli maddeleri uzaklaştırma özeliğine sahip olduğunu söyledi.